Kako su slični građa oka i fotoaparat
Oko, to čudo prirode, nemoguće je u cijelosti oponašati jer je skup kompleksnih sastavnih dijelova koji u suradnji sa živčanim sustavom i mozgom stvaraju sliku. Ali, građa oka je svakako u velikoj mjeri nadahnula izumitelje fotoaparata. Napravili su iznimnu kopiju koja danas oko u mnogočemu čak nadmašuje. Pogledajmo kakve su sličnosti i kakve razlike između ljudskog oka i fotoaparata.
Kako je građa oka nadahnula izumitelje fotoaparata
Za početak, razmotrimo malo bliže strukturu oka kako bismo bolje razumjeli njegovu sličnost s fotoaparatom. Oko je organ s izuzetno složenom anatomijom.

Vanjski dio oka čine vjeđe i suzne žlijezde. Prednji dio oka sastoji se od:
- rožnice: prozirni prednji dio oka koji prekriva šarenicu, zjenicu i prednju komoru;
- bjeloočnice: vidljivi bijeli dio očne jabučice;
- prednje komore: prostor između rožnice i šarenice;
- šarenice: prsten mišićnog tkiva između rožnice i leće koji sadrži pigmentne stanice koje daju očima boju;
- zjenice: otvor u središtu šarenice oka koji sužavanjem i širenjem omogućuje ulazak prave količine svjetlosti u mrežnicu;
- leće: prozirna bikonveksna struktura oka čija je funkcija lomiti svjetlost koja pada na oko i fokusirati je na mrežnici ili drugoj strukturi koja upija svjetlost.
U unutarnjem dijelu oka nalaze se:
- prednja hijaloidna membrana;
- staklasto tijelo: staklasta, prozirna supstanca u oku iza leće;
- mrežnica: tkivo koje leži na stražnjoj stijenci oka; odgovorna je za stvaranje slike koju vidimo;
- žilnica: tkivo prekriveno krvnim žilama;
- vidni živac: sastoji se od živčanih vlakana koja potječu od receptora u mrežnici i vode prema vidnom centru.

Kako fotoaparat oponaša djelovanje oka
I oko i fotoaparat imaju leće i površine osjetljive na svjetlost. Oba „uređaja“ kontroliraju koliko svjetlosti prodire kroz leću.
U oku to radi šarenica, prsten mišićnog tkiva koji daje očima boju. Ona sužava zjenicu i time ograničava prolaz svjetlosti ako je ona jaka, ili je pak proširi ako je svjetlosti malo.
Leća u oku skuplja svjetlost. Slika nastaje u zadnjem dijelu oka, na mrežnici, čija je površina osjetljiva na svjetlost. Otud impulsi putuju optičkim živcem u mozak. Mozak onda interpretira viđeno.
I u fotoaparatu kod fotografiranja taj je proces sličan. Svjetlost najprije padne na leću fotoaparata. Blenda, slično šarenici, kontrolira količinu svjetlosti koja će ući u fotoaparat. Nakon toga svjetlost padne na površinu, osjetljivu na svjetlost. Nekada to je bio fotografski film, dok je u digitalnom fotoaparatu to osjetilo slike.
Važna prednost oka: leća u oku je gipka
Važna razlika između rada fotoaparata i oka je u radu leće. Leća u fotoaparatu je kruta pa se slika izoštri približavanjem ili udaljavanjem leće od senzora. Leća u oku radi drugačije. Ona je mekana i fleksibilna pa tako izoštrava vid time što mijenja oblik.
Upravo iz tog razloga je oko mnogo napredniji „uređaj“ u usporedbi s fotoaparatom, jer pruža oštrinu sa samo jednom lećom, dok fotoaparati najčešće koriste cijeli sustav s više leća koji slici daje oštrinu.

Subjektivna slika u oku naprama objektivnoj slici u fotoaparatu
Kad pritisnete tipku okidača na fotoaparatu, snima se slika koja označava jedinstveni trenutak u vremenu pa zato kažemo da je slika objektivna. Oko radi malo drugačije, jer je u stanju stvoriti preciznu i oštru sliku samo u središtu našeg pogleda, ali vi to ne primjećujete jer se oči neprestano miču.
Upravo je zbog ovih mikropokreta oka slika koju stvara oko zapravo jedan složen sustav slika – ustvari je to čitav niz slika koje vam daju osjećaj pune boje i svojevrsne trodimenzionalne karte našeg vidnog polja. Svako oko ima i slijepu mrlju koja je dio vidnog polja koje oko ne može vidjeti. Međutim, ovu slijepu mrlju naš mozak uspješno „kompenzira“ ispunjavajući je podacima iz drugih kutova gledanja.
Kako oči u rasponu nadmašuju fotoaparat
Što se tiče dometa vida, ljudsko oko ima ogromnu prednost u odnosu na fotoaparat, jer je u mogućnosti vidjeti okolinu kako u najsvjetlijem dijelu sunčanog dana, tako i noću te mu ne treba puno vremena da se u potpunosti prilagodi uvjetima svjetla i tame.
Fotoaparat može, naravno, isto tako snimiti prekrasnu sliku sunčanog dana ili noći.
Međutim, samo jedan fotoaparat ili objektiv ne može učiniti oboje. Dobar primjer prednosti oka je kada pogledate lice nekoga tko stoji ispred prozora kroz koji jaka svjetlost pada u sobu. Oko će moći vidjeti lice osobe, dok će fotoaparat biti u stanju zabilježiti samo konture lica.

Uspoređujemo procesiranje boje u očima i fotoaparatu
U mrežnici oka dvije su vrste fotoreceptora: štapići i čunjići. Štapići su jako osjetljivi i omogućuju gledanje u uvjetima slabog osvjetljenja, dok su čunjići odgovorni za gledanje preko dana i za razlikovanje boja.
Postoje tri skupine čunjića. Svaka se skupina odaziva na različite valne dužine svjetlosti: crvena na duge valne dužine, plava na kratke, a zelena na srednje.
I u fotoaparatu su fotoreceptori ali ne dvije nego samo jedna vrsta. Fotoaparat se na crvenu, plavu i zelenu svjetlost odaziva pomoću filtara koji su na vrhu fotoreceptora. Oni su ravnomjerno raspodijeljeni po leći. No, u ljudskom su oku čunjići u sredini mrežnice, dok štapića tamo uopće nema.
I fotoaparat i oči trebaju dobro održavanje i redovit servis
Kad se fotoaparat pokvari, možete ga jednostavno zamijeniti ili dati na popravak stručnoj osobi. To, naravno, ne možete učiniti s očima koje vam moraju služiti cijeli život, a zamjena za „noviji model“ nije moguća. Stoga je potrebno dobro brinuti o očima.
Važan dio te brige jesu redoviti pregledi kod očnog doktora koji će provjeriti radi li oko još uvijek onako kako treba. Prepoznati će znakove pogoršanja vida ili najčešćih bolesti oka, na primjer sivu mrenu, glaukom, suhe oči, upalu vjeđa ili senilnu makularnu degeneraciju.
Puno možete za dobru formu očiju napraviti i sami. Živimo u digitalnom dobu koje ne štedi oči. Jako je važno da im priuštite redovit odmor od ekrana.
Pobrinite se za dovoljnu vlažnost očiju, na primjer s kapima za oči Thealoz Duo. Te su kapi potpuno bez konzervansa, a oči štite i obnavljaju ih s jedinstvenom tvari – trehalozom.
Oči možete osnažiti i zdravom prehranom, o kojoj možete više pročitati na poveznici.
Ponekad se ipak dogodi da zdrava prehrana nije dostatna, pa vam treba dodatna potpora u obliku dodatka prehrani. Dodatak prehrani za oči Nutrof Total predstavlja iznimno dobru preventivu jer osigurava sve potrebne hranljive tvari za očuvanje zdravih očiju.
Ako trebate više savjeta kako očuvati zdravlje očiju, pozivamo vas da pročitate članak na ovoj poveznici. Bilo kakvu dilemu na temu oko, bolesti očiju i briga za oči razjasniti će naša zbirka članaka za zdrave oči na poveznici.