Suhe oči – koje kapi odabrati: Različiti aktivni sastojci

Suhe oči – koje kapi odabrati: Različiti aktivni sastojci

Potreba za korištenjem kapi za suhe oči javlja se kada oči ne proizvode dovoljno suza ili one prebrzo isparavaju. O razlozima zašto se to događa, pisali smo u našem članku "Suhe oči: činjenice o bolesti", a sada ćemo pobliže objasniti glavne razlike između kapi za oči i kako odabrati prave za sebe.

Korištenje kapi za oči vrlo je rašireno i uglavnom sigurno, ako se koriste prema uputama proizvođača. Korisnici mogu birati između mnogo različitih vrsta kapi za oči.

Suhe oči – koje kapi odabrati: Različiti aktivni sastojci

Jesu li sve kapi za oči iste?

Nisu. Kapi se obično razlikuju prema aktivnim sastojcima, prisutnosti ili odsutnosti štetnih tvari (konzervansa, fosfata), farmaceutskoj formi i pakiranju (bočice za višekratnu upotrebu ili jednodozni spremnici). U Hrvatskoj je dostupno mnogo kapi za oči s različitim sastojcima. Ovdje ćemo predstaviti samo one čije djelovanje potvrđuju glavni europski stručnjaci za bolest suhih očiju i koje su navedene u smjernicama za liječnike pod nazivom TFOS DEWS II.


I. Aktivni sastojci za povećanje viskoznosti 

Kapi za oči sastavljene samo od fiziološke otopine (vode s dodanim solima), brzo bi iscurile iz oka. Zato je potreban dodatak viskoznih sastojaka koji produžuju zadržavanje tekućine na površini oka, povećavaju debljinu suznog filma i osiguravaju učinkovitije vlaženje i ublažavanje neugodnih simptoma suhih očiju. Najčešći predstavnik ove skupine je hijaluronska kiselina, ali mogu se koristiti i drugi polimeri poput hidroksimetil celuloze (HPMC) i polivinilpirolidona (PVP). 

II. Hipoosmolarne kapi 

Kod suhih očiju suzni film postaje hiperosmolaran zbog pojačanog isparavanja vode. To znači da će takve suze umjesto vlaženja još više isušivati stanice na površini oka – povlačeći vodu iz stanica u suzni film. Isušena stanica propada, a smrt stanica može dovesti do upale površine oka. Iako se ne radi o aktivnim sastojcima, preporučuje se da kapi za oči budu hipoosmolarnog sastava, što znači da će voda prelaziti u stanice, a ne iz njih. 

III. Osmoprotektanti 

Kod suhih očiju stanice na površini oka su isušene, što može dovesti do njihovog oštećenja i propadanja. Osmoprotektanti štite stanice tako što ih okružuju i štite od daljnjeg isušivanja i propadanja. Najčešće korišten osmoprotektant u Hrvatskoj, ali i Europi, je trehaloza. Trehaloza je prirodni sastojak koji štiti organizme od sušnih razdoblja zahvaljujući svojoj sposobnosti zadržavanja vode. Zbog tih iznimnih svojstava može zaštititi i obnoviti površinu oka. 

IV. Lipidni sastojci 

Gornji, lipidni sloj suznog filma ima važnu ulogu u sprječavanju isparavanja suza. Ako je suho oko posljedica prekomjernog isparavanja, to znači da vodeni sloj suza prebrzo isparava jer lipidni ili masni sloj nije dovoljan ili je loše kvalitete. Za pomoć u obnovi lipidnog sloja suznog filma, kapi za oči mogu sadržavati lipidne sastojke, poput različitih ulja (ricinusovo ulje, maslinovo ulje, kokosovo ulje, mineralna ulja). Provjerite koji su štetni dodaci u kapima za oči i na što obratiti pozornost pri odabiru kapi.

Provjerite koji su štetni dodaci u kapima za oči i na što obratiti pozornost pri odabiru kapi.

Pružite svojim očima samo najbolje. Odaberite Thealoz® Duo – kapi za oči s 0 % konzervansa!

Thealoz® Duo s jedinstvenom kombinacijom trehaloze 3 % i hijaluronske kiseline osigurava trenutno djelovanje i dugotrajnu hidrataciju vaših očiju. Thealoz® Duo je bez konzervansa zahvaljujući inovativnoj ABAK® bočici s posebnim uloškom i membranskim filterom.

Više o kapima Thealoz® Duo.

Kapi za oči Thealoz® Duo
Thealoz Duo® kapi za oči bez konzervansa.

Kaja Gašperlin, mag. farm.

Izvor: 1. Pucker AD, Ng SM, Nichols JJ. Over the counter (OTC) artificial tear drops for dry eye syndrome. Cochrane Database Syst Rev 2016;2:CD009729.

Povratak na vrh